Owiany jest złą sławą, choć jego obecność w organizmie człowieka jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. https://www.natura-zdrowie.pl/woda-alkaliczna/choroby/woda-alkaliczna/cholesterol/ Bez niego, nie byłaby możliwa synteza hormonów i witamin. Jednak prawdą jest, że może stanowić poważne zagrożenie. Cholesterol, bo o nim mowa, w nadmiarze może prowadzić do rozwijania się blaszek miażdżycowych.
„Dobry” i „zły”
Mówiąc o cholesterolu, powinniśmy wyróżnić w nim dwie części. Składa się on bowiem z dwóch lipoprotein, czyli niewielkich ziarenek tłuszczu znajdujących się w białkowej powłoce. Wśród nich wyróżniamy pożyteczny HDL, potocznie określany jako „cholesterol dobry” i LDL, szkodliwy jeśli występuje w nadmiarze, dlatego bywa określany jako „zły”. Nagromadzenie we krwi LDL, prowadzi do miażdżycy, która z kolei może być przyczyną udaru lub zawału serca.
Jak zmniejszać nadmiar?
Cholesterol wytwarzany jest przez niemal wszystkie tkanki zawarte w organizmie, a dodatkowo pojawia się we krwi z pokarmów, jakie spożywamy. Właśnie ta nadwyżka, która pojawia się z pożywienia, może prowadzić do niebezpiecznego nagromadzenia LDL. Nie wolno dopuścić do zbyt wysokiego stężenia tej lipoproteiny we krwi. Jak obniżać poziom jej stężenia? Na początek warto przeciwdziałać czynnikom, które przyczyniają się do jego zwiększonej produkcji. A jest tym niewątpliwie stres. Warto zatem z nim walczyć i ograniczać jego wpływ na nasze życie. Skuteczna okazuje się tzw. woda jonizowana, która wytwarzana jest w procesie elektrolizy przy pomocy użycia prądu elektrycznego. Należy ograniczyć spożywanie produktów, które zawierają duże ilości cholesterolu, a to przede wszystkim mleko i tłuste mięso. Jednak, najbardziej ważna jest aktywność fizyczna. Codzienne ćwiczenia, trwające nie dłużej jak pół godziny, skutecznie zmniejszą stężenie LDL we krwi.