Cholesterol jest to lipidowy związek chemiczny niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wydawać by się mogło, że skoro jest niezbędny nie ma powodu, by martwić się o jego stężenie we krwi. Jednak sprawa z cholesterolem nie jest taka prosta. W jego przypadku sprawdza się reguła złotego środka. Bowiem, zarówno nadmiar jak i jego brak będą skutkowały wieloma groźnymi chorobami, głównie ze strony układu krążenia. Najgroźniejszą konsekwencją może być zawał serca czy udar mózgu.
Kwestia cholesterolu komplikuje się jeszcze bardziej jeżeli rozważymy dwie formy w jakich on występuje:
– dobrą (cholesterol HDL)
– złą (cholesterol LDL).
Badając poziom cholesterolu trzeba uwzględnić nie tylko ogólne jego stężenie, ale również stężenie poszczególnych frakcji. Zdarza się tak, że całkowite stężenie cholesterolu jest w normie, a i tak możemy być narażeni na rozwój groźnych chorób. Dzieje się tak w sytuacji kiedy stężenie złego cholesterolu LDL jest zbyt wysokie, a dobrego, czyli HDL zbyt niskie.
Norma cholesterolu, a trójglicerydy.
Decydując się na diagnozę poziomu cholesterolu we krwi watro wykonać pełny lipidogram. Oznacza on pomiar wartości cholesterolu całkowitego, oraz jego frakcji HDL i LDL oraz poziomu trójglicerydów. Trójglicerydy są bowiem drugim po cholesterolu związkiem tłuszczowym w organizmie człowieka o kluczowym znaczeniu. Podobnie jak w wypadku cholesterolu bardzo ważny jest właściwy ich poziom. Ponadto zalecenia jakie dostanie pacjent w przypadku zbyt wysokiego poziomu cholesterolu są identyczne, z tymi jakie stosuje się gdy poziom trójglicerydów przekracza normę.
Cholesterol norma – jakie są prawidłowe wartości?.
Normy dla cholesterolu nie są jednakowe na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych dopuszczalne wartości są o sto jednostek wyższe niż w Polsce. Ponadto są kraje, które w ogóle nie stosują norm dla określenia poziomu cholesterolu.
W Polsce normy zostały przyjęte zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Przedstawiają się następująco:
Cholesterol całkowity powinien być poniżej 200 mg/dl, wypadku wyniku zawartego pomiędzy 200, a 239 mg/dl mówimy o poziomie podwyższonym. Wartość cholesterolu całkowitego powyżej 240 mg/dl będzie już stanem alarmowym, niosącym z sobą wysokie ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
Norma dla cholesterolu HDL.
Norma dla dobrego cholesterolu HDL różni się w zależności od płci. W wypadku kobiet powinien przekraczać wartość 45 mg/dl, a u mężczyzn 35 mg/dl. Osoby mające stężenie cholesterolu HDL powyżej 60 mg/dl uważane są za bardzo zdrowe i wróży im się długie życie.
Norma dla cholesterolu LDL
Pożądaną wartością w wypadku cholesterolu LDL jest stężenie poniżej 100 mg/dl. Poziom pomiędzy 130 mg/dl, a 159 mg/dl jest poziomem granicznym, wymagającym już zmian w sposobie odżywiania i zwiększenia aktywności fizycznej. Przekroczenie wartości 160 mg/dl jest stanem alarmowym, natomiast wartość cholesterolu LDL powyżej 190 mg/dl niesie duże ryzyko dla zdrowia człowieka i może skutkować rozpoczęciem leczenia farmakologicznego.
Norma dla trójglicerydów
Podobnie jak w przypadku cholesterolu LDL, norma dla trójglicerydów ma kilka wartości progowych. Najkorzystniej dla zdrowia człowieka jest, gdy poziom trójglicerydów plasuje się poniżej 150 mg/dl. Jeżeli wynik badania zawiera się pomiędzy wartościami 150, a 199 mg/dl to mamy do czynienia z sytuacją graniczną, czyli pierwszym dzwonkiem alarmowym. Poziom trójglicerydów zawarty pomiędzy 200, a 499 mg/dl określa się jako wysoki i wymaga zdecydowanego działania. Przekroczenie wartości 500 mg/dl jest sytuacją bardzo groźną dla życia człowieka i może skutkować włączeniem leczenia farmakologicznego.
Jeżeli którykolwiek ze składników lipidogramu okazał się nieprawidłowy zobacz co zrobić aby cieszyć się pełnią zdrowia i sprawności. Dowiedz się jak bardzo pomocne w tym procesie jest picie alkalicznej wody. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony.