Bardzo wiele osób cierpi z powodu nadkwasoty żołądka, która spowodowana jest nadmiernym wydzielaniem soków trawiennych przez żołądek. Soki te zawierają kwas solny, bardzo potrzebny dla prawidłowych procesów trawiennych. Kwas ten jednak należy do grupy silnych kwasów i w sytuacji, gdy jest go zbyt dużo, prowadzi do uszkodzenia delikatnej błony żołądka i rozwoju nadkwaśności. Czy jest jednak możliwy przypadek odwrotny, a więc taki, w którym organizm wydziela zbyt małą ilość soków trawiennych, zawierających kwas solny? Jakie są konsekwencje takiego stanu?.
Niedokwasota żołądka
Bardzo wiele osób choruje na niedokwasotę żołądka i nie zdaje sobie z tego sprawy. Co więcej objawy tego schorzenia trawiennego są bardzo podobne do nadkwaśności i przez wiele osób mylone. Podstawowymi objawami niedokwasoty żołądka jest pojawiające się po posiłku uczucie przepełnienia bóle żołądka, wzdęcia, mdłości, zgaga. Chorzy bardzo często skarżą się na pojawiające się na przemian biegunki i zaparcia.
A jakie są konsekwencje niedokwasoty żołądka?
Zbyt mała ilość wydzielanych soków trawiennych, a co za tym idzie za mała ilość kwasu solnego, ma bardzo poważne skutki dla zdrowia i funkcjonowania organizmu człowieka. Pamiętać trzeba, że kwas solny jest niezbędny dla prawidłowego przebiegu procesów trawiennych. Chorzy cierpiący na niedokwasotę żołądka borykają się z niedoborami, zwłaszcza żelaza, magnezu, cynku czy też w
itaminy C. Dzieje się tak, ponieważ żołądek produkuje zbyt małą ilość soków trawiennych, aby pokarm mógł zostać dobrze strawiony. W sytuacji, kiedy nie do końca strawiony pokarm przemieści się dalej, cenne składniki odżywcze nie zostaną wchłonięte w jelitach. Zwłaszcza ciężkostrawne pokarmy nie będą w pełni wykorzystywane przez organizm, a przecież właśnie mięso, które jest głównym źródłem żelaza, należy do pokarmów trudnych do strawienia. Niedobory żelaza są bardzo groźne dla zdrowia ponieważ wywołują anemię, a co za tym idzie osłabienie i niedotlenienie organizmu. Ponadto odpowiedni poziom kwasu solnego jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania witamin z grupy B, ich niedobory mogą skutkować zaburzeniami pracy ze strony układu nerwowego.
Jakie są jeszcze konsekwencje niedokwasoty żołądka?
Kwas solny nie tylko bierze udział w procesach trawiennych, ale stanowi barierę dla wielu bakterii, pasożytów, czy drobnoustrojów chorobotwórczych. W sytuacji, gdy jest go zbyt mało, ta naturalna bariera zanika i częściej dochodzi do zakażeń pasożytniczych czy też zaburzenia flory jelitowej.
Jak leczyć niedokwasotę żołądka?
Leczenie niedokwasoty żołądka nie jest łatwe. Z jednej strony polega na takim opracowaniu diety żeby nawet leniwy żołądek dał sobie radę z trawieniem pokarmów, a z drugiej należy pobudzić produkcję kwasu solnego. Opracowanie diety przy niedokwasocie żołądka nie jest prostą sprawą, z jednej strony mamy bowiem do czynienia z zaburzonym trawieniem, a z drugiej nie można dopuścić do niedoborów witamin i składników mineralnych. Z tego względu podstawową zasadą diety jest ograniczenie tłustych, ciężkostrawnych potraw. Przygotowując posiłki należy je dusić i gotować, dobrze rozdrobnić, w sytuacjach, kiedy mamy do czynienia z dużą niedokwasotą, nawet należy spożywać pokarmy w postaci papki czy płynu. Drugim bardzo ważnym zaleceniem diety jest sposób spożywania posiłków. Należy zadbać o to żeby jeść o stałych porach w spokoju, dokładnie żując każdy kęs. Nie wolno przyjmować picia przed jedzeniem lub w jego trakcie, ponieważ płyny rozrzedzają soki trawienne.
Jakie preparaty przy niedokwasocie żołądka?
Problemy trawienne, z jakimi borykają się osoby z niedokwasotą żołądka, powodują, że powinny one przyjmować suplementy mikroelementów i witamin, należy jednak dobrać je pod okiem lekarza. Ponadto warto skorzystać z preparatów usprawniających trawiennie. Pomocne będą tutaj zioła, takie jak mięta pieprzowa, dziurawiec, tysiączka, korzeń goryczki żółtej, ziele piołunu, anyż czy koper włoski. Można również wspomagać się roślinnymi enzymami trawiennymi, które wspomogą własne enzymy trawienne i usprawnią trawienie zwłaszcza białek.
Niedokwasota żołądka, a woda zjonizowana.
Niedokwasota żołądka jest trudnym do leczenia schorzeniem, w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z tak poważnymi zaburzeniami ze strony układu trawiennego, które grożą poważnymi niedoborami mikroelementów i witamin, warto skorzystać z możliwości wsparcia procesu leczenia, jakie daje picie zjonizowanej wody. Zjonizowana woda przez wielu specjalistów nazywana wodą żywą zawiera wiele cennych składników. Przede wszystkim pomaga utrzymać właściwe pH organizmu i przyśpiesza metabolizm. Wpływa korzystnie na samopoczucie i poprawia ogólny dobrostan organizmu. Ponieważ każdego dnia trzeba dostarczyć organizmowi około 2.5 litra płynów warto zadbać o to, by były one orężem w walce z chorobą. Dowiedz się więcej na temat zjonizowanej wody, zapraszamy na nasze strony.