Otyłość nie wynika jedynie z pospiesznego trybu życia, niewłaściwego sposobu odżywiania i małej aktywności fizycznej. Często jest objawem wielu innych chorób, które mogą być ignorowane i bagatelizowane. Schorzenia, które mogą być maskowane przez podwyższoną masę ciała, to:
Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy rozwija się bardzo wolno. Do najpopularniejszych objawów należą: uczucie zmęczenia, problemy ze snem, nadmierne odczuwanie zimna, problemy ze skórą, włosami i paznokciami i wiele innych objawów, które nie są niepokojące na pierwszy rzut oka. Innym ważnym symptomem choroby jest brak apetytu, który jednak nie skutkuje zmniejszeniem masy ciała. Chory nadal tyje, mimo stosowania diety i utrzymania aktywnego trybu życia. W takich sytuacjach należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Zespół Cushinga
Przyczyną powstawania tej choroby jest wysoka ilość sterydów we krwi, która wynika ze stosowania leków opartych na sterydach w leczeniu innych jednostek chorobowych. Klasycznymi objawami zespołu Cushinga jest pojawiająca się otyłość w okolicy karku, obojczyków, twarzy i tułowia, przy jej braku na kończynach. Inne objawy to: rozstępy na brzuchu, piersiach i pośladkach, nadciśnienie tętnicze, a także depresja i problemy ze snem. Leczenie zależy od przyczyny problemu i odbywa się pod czujnym okiem specjalisty.
Zespół policystycznych jajników
To rzecz jasna typowo kobieca przypadłość, która objawia się zanikiem miesiączki lub zmniejszeniem krwawienia w czasie jej trwania. Skutkuje to innymi powikłaniami, do których należą: problemy z zajściem w ciąże, nawracający trądzik, łysienie, pojawienie się owłosienia na piersiach i twarzy, a także otyłość. Do prawidłowej diagnozy niezbędna jest wizyta u ginekologa i wykonanie badania USG.
Depresja
Depresja również prowadzi do powstania otyłości. Wielu chorych, szczególnie tych, którzy ignorują chorobę, sięga po jedzenie, aby poprawić sobie humor lub rozładować napięcie – chociaż na kilka chwil. Brak motywacji i wiary w powodzenie diety i ćwiczeń to tylko część objawów, które powinny skłonić każdego do wizyty u psychologa w celu wykluczenia depresji.
Woda jonizowana a otyłość
Woda alkaliczna to znakomity sposób na radzenie sobie z otyłością wynikającą z innych chorób. Nie tylko pomoże ona zrzucić zbędne kilogramy, ale także pomoże w walce z chorobą, która przyczyniła się do rozwoju nadwagi na samym początku. „Woda żywa” to znakomity pomocnik w batalii o zdrowie!