Tu zawsze pH ma odczyn zasadowy
Nasze ciało to skomplikowana maszyna, w której cały czas zachodzą różne reakcje chemiczne i biochemiczne. Nasz organizm będzie funkcjonował optymalnie czyli będzie zdrowy tylko przy pewnych określonych warunkach. Warunki te to dostęp do odpowiednich substancji odżywczych takich jak: tłuszcze, białka, witaminy, enzymy oraz mikroelementy. Następnie będzie to ściśle określona temperatura ciała. Jest jeszcze trzeci warunek, a mianowicie wartość pH organizmu czyli innymi słowy jaki jest stosunek stężenia zasad i kwasów w naszym organizmie.
Na początek kilka słów o odczynie pH. Jak pewne pamiętasz ze szkoły z lekcji chemii, kwasowość lub zasadowość jakiegoś związku mierzy się ilością jonów wodorowych (H+) i hydroksylowych (OH-) tam zawartych. Wartości pH występują w zakresie od 0 do 14. Gdy wartość pH jest równa 7, oznacza to, że dany związek jest obojętny. Gdy wartości pH spadają od 7 do 0 mówimy, że mamy do czynienia z kwasem. Gdy z kolei wartości pH są powyżej 7 oznacza to zasadę.
Dlaczego odczyn pH jest dla naszego zdrowia taki ważny. Otóż każdy produkt przez nas spożyty przechodzi przez proces metaboliczny. Jest to szereg reakcji w naszym organizmie, których celem jest dostarczenie właściwych składników odżywczych i energii. Nasz organizm jest jak wielkie laboratorium, chemiczne gdzie z jednych związków tworzą się inne. I właśnie tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Produkty tego metabolizmu mogą mieć charakter kwaśny lub zasadowy. Jeżeli w wyniku metabolizmu powstaną związki zawierające: wapń, potas, sód, magnez, żelazo to mówimy że powstają związki o charakterze zasadowym (alkalicznym). Jeżeli jednak powstaną związki zawierające: fosfor, siarkę, chlor, jod to wtedy są to związki o charakterze kwasowym. To jaki dany produkt spożywczy ma odczyn pH nie jest uwarunkowane jego smakiem, a tym co zostanie gdy nasz organizm to strawi. Przykład: cytryna jest kwaśna, natomiast po reakcjach w naszych komórkach tworzy związki bardzo alkaliczne.
Wartość pH w naszym organizmie nie jest stała. Różne organy naszego ciała utrzymują ją w różnym zakresie. Najważniejszym wnioskiem jest to, że poza moczem i kwasem żołądkowym (kwasem solnym, który jest wytwarzany tylko na potrzeby trawienia pożywienia) wszystkie nasze narządy mają pH lekko alkaliczne. Natomiast pozostałości kwasowe wydalane są na zewnątrz przez nasze układy: krwionośny i moczowy. Zalecenia dietetyczne ostatnich lat mówią: każdy człowiek aby utrzymać zdrowie powinien zachować następujące proporcje spożywanych pokarmów, a mianowicie: 20% związków kwasowych (mięsa, nabiał, cukry, przetwory mączne z pszenicy, kolorowe napoje gazowane) i 80% związków alkalicznych (warzywa, owoce, ciemne pieczywo, woda).
Utrzymanie odpowiedniej alkaliczności jest dla organizmu tak istotne, że ciało uruchamia specjalny system buforowy krwi aby zneutralizować nadmierne zakwaszenie, gdziekolwiek by ono wystąpiło. Recepta zdrowia tkwi w utrzymaniu właściwego pH Twego ciała.