Dar przyrody dla nas
Historia wody alkalicznej zaczęła się nie tak dawno bo na początku lat 70-tych. Otóż rosyjski uczony profesor S. Aliochin otrzymał zlecenie opracowania emulsji, która mogłaby być wykorzystywana w odwiertach górniczo-naftowych. Wtedy wykonał on pierwszy jonizator wody, który posłużył mu do elektrolizy wody. Wyniki prac były zadziwiające, bo oprócz tego, że woda ta odpowiadała parametrom poszukiwanej emulsji, to okazało się, że u robotników, którzy się tą wodą myli znacznie szybciej goiły się rany i oparzenia słoneczne. Wtedy wodę alkaliczną nazwano „wodą żywą”. Pierwsze próby nad właściwościami leczniczymi wykazały także, że woda kwaśna (która też powstaje podczas procesu elektrolizy) ma silne właściwości bakteriobójcze. Tę z kolei wodę nazwano „wodą martwą”.
Alkaliczna woda zjonizowana jest wytwarzana podczas procesu elektrolizy wody. Podczas tego procesu następuje przepuszczenie przez wodę prądu elektrycznego. Powoduje on, że woda oraz wszystkie rozpuszczone w niej sole rozdzielają się na dwie części: alkaliczną (o pH powyżej 7) i kwaśną (o pH poniżej 7). W części alkalicznej dominują ujemne jony OH- (hydroksylowe), a w kwaśnej dodatnie jony H+ (wodorowe). Rozpuszczone w wodzie sole podczas elektrolizy rozkładają się na dodatnie jony metali (wapnia, magnezu, potasu i sodu) i ujemne reszty kwasowe (zawierające siarkę, fosfor i chlor).
Po ukończeniu elektrolizy, gdy prąd przestaje płynąć, parametry wody wracają do początkowych. Aby jednak utrzymać osiągnięte parametry, używa się urządzenia zwanego jonizatorem wody. W tym urządzeniu naczynie ma dwie komory, oddzielone od siebie półprzepuszczalną membraną. Do jednej części naczynia wkładana jest elektroda zwana katodą, a do drugiej elektroda o nazwie anoda. Do tych elektrod podłączony jest prąd o niskim napięciu. W wyniku przepływu prądu katoda przyciąga dodatnio naładowane jony metali alkalicznych, natomiast anoda przyciąga ujemnie naładowane jony reszt kwasowych. Membrana, która rozdziela dwie komory zapobiega mieszaniu się obu rodzajów wody, czyli wody zasadowej i wody kwaśnej. Dokładny opis działania jonizatora i jego obsługi znajdziesz tutaj.
Alkaliczną wodę zjonizowaną powinno się pić w ilości 2 – 2,5 litra codziennie. Ważna jest też ta informacja dla Ciebie, że w procesie elektrolizy oprócz wody alkalicznej (zasadowej) wytwarzana jest woda kwaśna. Ona też ma niezwykłe własności, bo jest silnym środkiem antybakteryjnym. Oprócz tego jonizator może wytworzyć wodę srebrną, która z kolei jest bardzo dobrym i naturalnym antybiotykiem. O właściwościach tych wód przeczytasz tutaj. Teraz jednak poznasz własności wody alkalicznej jako niezwykłego środka powodującego powrót do zdrowia i zarazem zapewniającego idealne środowisko do jego utrzymania.
Naturalny przeciwutleniacz chroniący przed niszczącym wpływem wolnych rodników.
Wskaźnik ORP alkalicznej wody zjonizowanej utrzymuje sie w zakresie od -150 do – 250 mV – a to pokazuje, że woda ta zawiera bardzo duże ilości wolnych elektronów. Więcej o potencjale REDOX i wskaźniku ORP znajdziesz na blogu tutaj. Dostawcą tych elektronów jest wodór w postaci atomowej. Ponieważ wodór jest bardzo aktywny, wchodzi on łatwo w reakcje, w których oddaje właśnie te wolne elektrony. Ta cecha wody alkalicznej jest szczególnie ważna przy zobojętnianiu wpływu wolnych rodników.
Wolne rodniki to cząsteczki, które w organizmie powstają naturalnie, w procesie reakcji metabolicznych. Są to głównie rodniki tlenowe i hydroksylowe. Istotną ich cechą jest to, że są to cząsteczki bardzo aktywne, ze względu na skłonność szybkich reakcji z innymi związkami, a co za tym idzie do odbierania im elektronów. Pewna ilość wolnych rodników jest dla nas korzystna, gdyż chronią one nasz organizm przed nadmiernym rozwojem bakterii, wirusów. Jednak w przypadku nadmiaru wolnych rodników zaczynają się dla nas problemy. Otóż one ze względu na swą chemiczną aktywność zaczynają atakować zdrowe komórki organizmu, a tym samym odbierając im elektrony, uszkadzają je. Mogą następować wtedy reakcje chemiczne, które wymykają się spod kontroli organizmu, a które to mogą inicjować rozwój komórek nowotworowych, a także i innych chorób. Istnieją medyczne dowody, że wolne rodniki atakują i skutecznie uszkadzają także kod DNA komórki.
Jeżeli pijesz alkaliczną wodę zjonizowaną dostarczasz organizmowi dużą ilość dodatkowych wolnych elektronów. Wolne rodniki mają wtedy „dostawcę” wolnych elektronów za sprawą aktywnego wodoru. Co jest jeszcze warte podkreślenia, że wodór wchodząc w reakcje z wolnymi rodnikami czy to tlenowymi czy hydroksylowymi wytwarza dodatkowe ilości tlenu i wody w naszym organizmie. Tak więc woda ta my bardzo silne właściwości antyoksydacyjne (przeciwutleniające), chroniące zdrowe komórki oraz wzmacniające nasz system odpornościowy.
Struktura wody alkalicznej jest taka sama jak struktura płynów wewnątrz naszego organizmu.
Wartości ORP w organizmie człowieka wahają się w przedziale od +50 do -200 mV. Dokładna wartości zależy od konkretnego narządu wewnętrznego. Jak we wcześniejszym filmie widziałeś ORP różnych płynów, a nawet wody pitnej (mineralnej czy kranowej) jest w przedziale od +150 do +250 mV. Różnica w wartościach ORP płynów organizmu i płynów wypijanych sprawia, że organizm musi zużyć swą energię życiową dla skorygowania ORP spożywanego napojów. Stąd ludzie, którzy spożywają dużo kolorowych napojów gazowanych mają niską energię życiową lub wręcz wykazują oznaki chronicznego zmęczenia. Oprócz tego duża ilość tych płynów, nie będzie mogła się przedostać do komórki, a organizm usunie ją z organizmu za pomocą układu moczowego. Często prowadzi to do schorzeń nerek, które są nadmiernie zaangażowane w proces filtracyjny.
Wskaźniki ORP w alkalicznej wodzie zjonizowanej są zbliżone do poziomu ORP płynów wewnątrzustrojowych (głównie krwi, płynu międzykomórkowego i limfy). Dlatego woda alkaliczna, której pH jest alkaliczne i ORP znacznie poniżej -100 mV jest od razu efektywnie wykorzystywana przez organizm.
Dostarcza alkalicznych mikroelementów
Zasadowe wartości pH w są najodpowiedniejsze dla środowiska ludzkiego organizmu. Wszystkie płyny (za wyjątkiem soku żołądkowego i moczu, które mają odczyny kwaśne ), a także narządy wewnętrzne mają odczyn lekko alkaliczny. Niestety, z biegiem lat organizm staje się bardziej zakwaszony. Ze wzrostem natężenia pozostałości kwasowych zwiększa się ryzyko chorób. Wynika z tego większa potrzeba dostarczania minerałów alkalicznych, które organizm może otrzymać tylko poprzez pożywienie i napoje. W alkalicznej wodzie zjonizowanej oprócz jonów hydroksylowych (OH-) znajdują się także, (potrzebne do zobojętnienia pozostałości kwasowych), jony metali alkalicznych (wapnia, magnezu, potasu, sodu). Są one konieczne w dużych ilościach dla efektywnego działania większości narządów. W wodzie alkalicznej poprzez proces elektrolizy usuwane są grupy kwasotwórcze (zawierające chlor, siarkę i fosfor. Zostają one zatrzymane w wodzie kwasowej. Dlatego picie wody alkalicznej nasączonej tylko minerałami alkalicznymi utrzymuje nasze środowisko wewnętrzne na poziomie optymalnym dla zdrowia i efektywnego działania wszystkich narządów.
Działa bezpośrednio po wypiciu
Woda ze względu na swoją budowę ma charakter dipolowy, a to oznacza, że cząsteczki wody mają tendencję do łączenia się w większe formacje. Średnia ich wielkość wynosi od 14 do 18 cząsteczek razem połączonych. To powoduję, że taka woda ma problemy z przedostaniem się przez błonę komórkową, a organizm musi zużywać swą energię na jej przetworzenie. Cząsteczki wody alkalicznej składają się z dużo mniejszych formacji (5-6 cząsteczek maksymalnie). Dlatego, woda alkaliczna bezpośrednio po spożyciu, od razu przenika przez błonę komórkową i jest bezpośrednio używana w procesy przemiany materii. Ta właściwość wody powoduje lepsze nawadnianie tkanek, rozpuszczanie i usuwanie toksyn. Woda alkaliczna skutecznie zobojętnia i rozpuszcza pozostałości kwasowe, które potem są wydalane za pomocą nerek.
Alkaliczna woda ma też znacznie niższe napięcie powierzchniowe, które powoduje, że jest znacznie bardziej ciekła. Niektórzy używają sformułowania, że woda alkaliczna jest bardziej mokra. To napięcie jest prawie dwa razy mniejsze niż napięcie wody kranowej. Wiemy, że krew – w 90 % składa się z wody. Gdy pijemy odpowiednią ilość wody alkalicznej, zapobiegamy gęstnieniu krwi. Jest to bardzo istotne, ponieważ gdy w organizmie mamy za dużo substancji kwasowych, krew gęstnieje (sklejają się erytrocyty), obniża się krążenie oraz znacznie zwiększa się groźba wystąpienia skrzepów krwi. Gdy pijemy wodę alkaliczną, krew jest ciekła w sposób naturalny.
Daje organizmowi więcej tlenu
W alkalicznej wodzie przeważają ujemne jony OH–. Pijąc tę wodę organizm otrzymuje więc dodatkową dawkę tlenu. Życie i energia są tam gdzie tlen. Proces wewnętrznego metabolizmu przede wszystkim zależy od środowiska, w którym zachodzą różnego rodzaju reakcje. Jeśli nie ma wystarczającej ilości tlenu, następuje tylko częściowy rozkład węglowodanów. Rozpoczynają się procesy fermentacji. W tych procesach tworzy się kwas mlekowy, który też zakwasza nasze środowisko. Nauka udowodniła też, że komórki nowotworowe rozwijają się w warunkach, gdzie w procesach przemiany materii mamy niską zawartością tlenu.