Powróćmy do tematu diety, która jest nieodłącznym elementem leczenia dny i może mieć na nią znaczący wpływ. Nieodpowiednie odżywianie się jest przyczyną 12% przypadków zachorowań na dnę moczanową. Co zatem jeść, a czego nie jeść w dnie moczanowej? W tym względzie na zwiększenie podatności na artretyzm wpływają takie produkty, jak alkohol, słodkie napoje zawierające fruktozę, mięso (podroby np. wątróbka), owoce morza i ryby. Objawy nasilać mogą też zupy gotowane na mięsnych wywarach i warzywa strączkowe. Dzieje się tak, dlatego, że zawierają w sobie puryny, które zwiększają produkcję kwasu moczowego. Przyjmowanie witaminy C może obniżyć ryzyko zachorowania o 45%. Pozytywnie działa również spożywanie mleka i niskotłuszczowych produktów mlecznych. Badania wykazały, że obniżają stężenie kwasu moczowego w organizmie, tym samym łagodząc uciążliwe objawy. A więc z produktów mlecznych zalecane jest spożywanie surowego mleka oraz serów, a jeżeli twój organizm nie toleruje mleka – chudych twarogów. Należy zaprzestać palenia papierosów oraz rozpocząć walkę z otyłością, jeżeli ten problem nas dotyczy.
Właściwa dieta złagodzi objawy
Dobrze jest zmienić cały system odżywiania się. Jeżeli do tej pory nie stosowaliśmy metody polegającej na jedzeniu mało, a często to czas to zmienić. Regularne jedzenie, co 2-3 godziny poskutkuje poprawą samopoczucia. Nie powinniśmy przekraczać ilości 5 posiłków dziennie. Objadanie się na noc nie jest dobrym rozwiązaniem. Ostatni posiłek w przypadku dny moczanowej należy spożyć nie później niż 4 godziny przed snem. Dzięki temu unikniemy zwiększonego odkładania się kwasu moczowego, ponieważ to właśnie w nocy gromadzi się go najwięcej. Tym samym zmniejszymy ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych.
Gdy chorujemy na dnę moczanową lepiej unikajmy potraw smażonych. Zdrowiej będzie, gdy będziemy jadać chude i lekkie potrawy, gotowane (na parze), pieczone lub grillowane. Nie przesadzajmy również z ostrymi przyprawami. Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez mięsa, staraj się jeść gotowane. Unikaj ich również w postaci wywarów dodawanych do zup lub sosów. Jeżeli lubisz zupy przygotowuj je wyłącznie na wywarach warzywnych. Nie zapominaj o piciu. Spożywanie 2 do 3 litrów płynów jest szczególnie ważne przy tej chorobie. Obniży to znacznie ryzyko powikłań prowadzących do uszkodzenia nerek. Można pić słabą herbatę lub owocową, ziołową, soków lepiej unikać, bądź rozcieńczać. Wskazane są koktajle składające się z mleka i owoców lub warzyw i owoców.
Warzywa pomocne w diecie związanej z dną moczanową to ogórki, ziemniaki, oliwki, chrzan, cebula, buraki, cukinia, kapusta i sałata, marchewka, pomidory, rzodkiew. Owoce, które dobrze jest jeść to: kiwi, brzoskwinie gruszki i jabłka, pomarańcze, ananas, agrest, czereśnie i wiśnie, truskawki, maliny, porzeczki, a także winogrona. Wybór jest spory, więc każdy może znaleźć coś dla siebie, wcale nie musimy się, aż tak ograniczać.
Zbawienny wpływ wody alkalicznej
W przypadku nadwagi, jak i dny moczanowej zalecane jest również spożywanie alkalicznej wody zjonizowanej, która pozytywnie wpływa na nasz organizm i może łagodzić objawy chorobowe. Przewagą wody alkalicznej i zawartych w niej solach jest to, że rozpuszczają, nierozpuszczalny w wodzie, kwas moczowy. Dieta wzbogacona o wodę zjonizowaną sprawi, że nagromadzone w wyniku dny moczanowej związki kwasowe zostaną szybciej rozpuszczone i usunięte z organizmu, tym samym zmniejszając ryzyko następnego ataku. Do innych produktów, zalecanych przy tej chorobie, należą soki warzywne i owocowe (najlepiej świeże), ryby, z mięsa – drób, małe ilości salami, szynki gotowanej. Jeżeli lubimy pieczywo powinniśmy postawić na chleb żytni, a w ramach przekąsek spożywać orzechy (laskowe, włoskie, ziemne – najlepiej bez dodatku soli), migdały, ziarna słonecznika, sezam. Produkty o średniej zawartości puryn należy mocno ograniczyć, a w wypadku ataku całkowicie z nich zrezygnować. Należą do nich: niektóre ryby (lina, flądra), podroby mięsne, a z warzyw i owoców: fasola w każdej postaci, czerwona lub włoska kapusta, soczewica, groch, dynia, melony oraz banany. Dna moczanowa to poważny problem, więc zrezygnuj całkowicie z produktów, które zawierają sporo puryn, a są nimi: kawa, mocna herbata, kakao (a tym samym i czekolada, która je zawiera), golonka, jagnięcina, wołowina i wieprzowina, również dziczyzna i kurczak w postaci pieczonej, wszelkie owoce morza i większość ryb, brokuły, groszek, por, szpinak, pieczarki i grzyby. Wszystkich warzyw nie jesteśmy w stanie zlikwidować z naszej diety. Nie ma pewności, że wpłyną negatywnie na nasz stan, dlatego w niewielkich ilościach i rzadko nie powinny nam bardzo zaszkodzić.
Przykładowymi posiłkami dla osób chorujących na skazę moczanową mogą być wszelkie potrawy z kaszą i ryżem (np. z gotowanymi warzywami, czy z jabłkami). Dobre są również sałatki i surówki, jogurty z owocami. Do picia słaba herbata, najlepiej owocowa lub ziołowa, i woda alkaliczna.
W przypadku innych chorób towarzyszących dnie moczanowej, na przykład przy nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy lub cukrzycy, ważne jest skonsultowanie diety z lekarzem lub w ogóle poproszenie go o jej przygotowanie albo jakieś wskazówki. Samowolne podejmowanie decyzji o tym, co jeść, a czego nie, może źle wpłynąć na nasz organizm, ponieważ niektóre zalecenia dietetyczne mogą kolidować z zalecanymi w przypadku skazy moczanowej.
Pozbądź się skutków dny moczanowej – pij w domu wodę alkaliczną – tutaj kupisz swój jonizator wody.
Oglądnij film poniżej i w prosty sposób pozbądź się dny moczanowej.
Wypróbuj naturalne metody na chorobę – na dnę moczanową woda alkaliczna z jonizatora.