Kamica nerkowa jest chorobą polegającą na tworzeniu się złogów w postaci tak zwanych kamieni nerkowych w układzie moczowym. Złogi powstają ze związków chemicznych znajdujących się w moczu. Kamienie nerkowe formują się, jeżeli stężenie tych związków przekroczy próg rozpuszczalności i wtrącą się one z roztworu, z reguły w postaci kryształów. Kamienie tworzą się w nerce i tam zostają albo wędrują wzdłuż układu moczowego. Zdarza się również, że kamienie nerkowe tamują prawidłowy przepływ moczu, co może być przyczyną bardzo silnego bólu. Kamienie nerkowe trzeba usunąć z układu moczowego, aby przywrócić prawidłowe funkcjonowanie tego układu.
Jakie są sposoby usunięcia kamieni nerkowych?
Sposób usunięcia kamieni nerkowych zależy od ich wielkości oraz składu chemicznego.
Niewielkie złogi mogą ulec samoistnemu wydaleniu wraz z moczem. W takim wypadku lekarz przepisze odpowiednie preparaty wspomagające ten proces. Niestety jest on długotrwały, a nie raz też bolesny. Konieczne są wizyty kontrolne u lekarza i wykonanie odpowiednich badań, aby sprawdzić, czy wydalenie kamieni nerkowych przebiega bez komplikacji.
W wypadku kamieni moczanowych lub cystynowych można doprowadzić do ich rozpuszczenia przy zastosowaniu odpowiednich leków oraz diety. Niestety również w tym wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kuracja może trwać nawet osiem tygodni.
Kamienie wapniowe lub szczawianowo-wapniowe nie ulegną rozpuszczeniu. Aby je usunąć z organizmu potrzebny jest odpowiedni zabieg. Dzięki nowoczesnym metodom, jakimi dysponuje współczesna medycyna, pacjenci cierpiący z powodu kamicy nerkowej coraz rzadziej muszą poddawać się klasycznej procedurze operacji. Zamiast tego obecnie stosuje się techniki mało inwazyjne. Do metod tych należy lipotrypsja, zabieg przezskórny – PCNL oraz ureterorenoskopia..
Litotrypsja – na czym polega?
Usuwanie kamieni nerkowych metodą litotrypsji polega na rozbiciu złogów za pomocą fali ultradźwiękowej. Wykonanie tego zabiegu nie wymaga znieczulenia i przeprowadzane jest w warunkach ambulatoryjnych. Dzięki wcześniejszym badaniom dokładnie ustala się położenie kamieni nerkowych i tam kieruje impuls fali ultradźwiękowej. Energia zawarta w tym impulsie powoduje rozbicie kamienia na niewielkie fragmenty, które samoistnie zostaną wydalone wraz z moczem. Proces wydalenia złogu może rozpocząć się już w kilka godzin po zabiegu. Niestety pacjenci, którzy cierpią z powodu zwężenia cewki moczowej, zaburzeń krzepliwość krwi lub otyłość nie mogą poddać się tej procedurze.
Metoda przezskórna PCNL – na czym polega?
Jeżeli kamienie nerkowe umiejscowiły się w miedniczce lub dolnym kielichu nerki, oznacza to, iż nie mogą one wydostać się na zewnątrz przez drogi moczowe. Z tego powodu należy zastosować metodę, w której lekarz za pomocą nefoskopu, wprowadzonego bezpośrednio do nerki, rozbija kamień i wyciąga go na zewnątrz. Kamień można rozbić przy pomocy lasera, ultradźwięków lub tzw. litotryptorem pneumatycznym. Zabieg ten wymaga znieczulenia dolędźwiowego i wykonywany jest w szpitalu. Ze względu na możliwe powikłania potrzebny jest pobyt w szpitalu przez kilka dni (od 3 do 5). Jednakże procedura ta jest opracowana tak, że pozwala usunąć nawet największe kamienie nerkowe podczas jednego zabiegu.
Ureterorenoskopia – na czym polega?
Zabieg ureterorenoskopii stosuje się w wypadku niewielkich złogów lub uprzednio rozkruszonych kamieni. Procedura polega na wydobyciu kamieni bezpośrednio przez cewkę moczową za pomocą niewielkiego endoskopu. Wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten wymaga kilkudniowego pobytu w szpitalu.
Teraz, kiedy już wiesz, jak usunąć kamień nerkowy z układu moczowego, zobacz, jak ważna jest profilaktyka, żeby zapobiegać w przyszłości powstaniu złogów. W profilaktyce tej bardzo pomocne jest picie wody zjonizowanej. Zobacz, jak wiele możesz zyskać.