Nadciśnienie pierwotne – kiedy występuję?
O nadciśnieniu pierwotnym możemy mówić kiedy choroba nadciśnieniowa rozwinęła się głównie w wyniku niewłaściwego stylu życia. Dieta bogata w tłuszcze i sól, zbyt duże ilości przyjmowanych kalorii, brak ruchu, siedzący tryb życia są tutaj winowajcami. Dodatkowo do rozwoju choroby nadciśnieniowej przyczynia się stres, zbyt mało snu, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Wszystko to prowadzi do nieprawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi, a konsekwencje takiego stanu rzeczy są bardzo groźne.
Nadciśnienie skutki.
Konsekwencje nadciśnienia tętniczego są bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia. Przede wszystkim należy pamiętać, że choroba ta nie boli i przez lata może nie dawać żadnych objawów. Główne skutki nadciśnienia to choroby układu krwionośnego. Możemy zaobserwować uszkodzenie cienkich i elastycznych ścianek tętnic. Ulegają one uszkodzeniu, a w konsekwencji są grubsze sztywniejsze łatwiej rozwija się w nich miażdżyca, dodatkowo jeszcze zawężając ich światło. Dodatkowym skutkiem ubocznym nadciśnienia jest to, że tak uszkodzone tętnice zaczynają wydzielać substancje odpowiedzialne za wzrost skurcz tętnic, co dodatkowo podnosi ciśnienie.
Kolejną konsekwencją nadciśnienia tętniczego są powikłania ze strony serca, które w tym wypadku musi wykonać cięższa pracę dochodzi wtedy do przerostu mięśnia sercowego zwłaszcza jego lewej komory. Ponieważ ilość ani wielkość naczyń krwionośnych nie może się zwiększyć jest ich za mało, żeby zaspokoić potrzeby rozrośniętego mięśnia sercowego w konsekwencji mamy do czynienia z chorobą niedokrwienną serca i niewydolnością układu krążenia.
Wysokie ciśnienie czym grozi jeszcze?
Kolejnym bardzo groźnym skutkiem nadciśnienia jest udar mózgu. Może do niego dochodzić z dwóch powodów. Po pierwsze może pęknąć któraś z tętnic i dojdzie do wylewu krwi do mózgu. Po drugie wyniku rozwijającej się miażdżycy może dojść do zatkania się tętnicy, wtedy krew nie dochodzi do mózgu i dochodzi do udaru niedokrwiennego. Są to bardzo niebezpieczne sytuacje dla życia, dlatego nigdy nie należy lekceważyć choroby i przestrzegać zasad leczenia.
Co powoduje nadciśnienie tętnicze w innych narządach?
Choroba ta jest bardzo groźna dla prawidłowego funkcjonowania nerek. Zbyt wysokie ciśnienie przepływającej przez nie krwi prowadzi do uszkodzenia układu naczyniowego nerek. Nie są one w stanie prawidłowo oczyszczać krwi i wytwarzać moczu. Stopniowo przestają funkcjonować, dochodzi w nich do procesów martwicy, a dla organizmu kończy się to postępującą niewydolnością nerek.
.
Kłopoty ze wzrokiem – do czego prowadzi wysokie ciśnienie?
Tętnice siatkówki oka również narażone są na zgubne skutki nadciśnienia. Ich uszkodzenie prowadzi do bólów głowy, zaburzeń z ostrością widzenia, a po upływie jakiegoś czasu do znacznego zaniku widzenia. Z tych względów osoby u których wykryto nadciśnienie tętnicze powinny znaleźć się również pod opieką lekarza okulisty.
Należy pamiętać, że konsekwencją nadciśnienia tętniczego może być skrócenie życia nawet o kilka lat.
Już dziś zadbaj o swoje ciśnienie zobacz jakie korzyści może dać Ci picie alkalicznej wody.