Nadkwasota to schorzenie polegające na nadmiernym wydzielaniu przez żołądek soków trawiennych, które zawierają kwas solny. W prawidłowo funkcjonującym układzie pokarmowym kwas solny zawarty w sokach trawiennych odgrywa bardzo ważną rolę w procesie trawienia pokarmu oraz stanowi barierę ochronną dla bakterii i wirusów chorobotwórczych, które wraz z pożywieniem próbują przeniknąć do wnętrza organizmu człowieka. Jednak w sytuacji, w której żołądek wydziela zbyt dużą ilość kwasu solnego dochodzi do rozwoju wielu dolegliwości, takich jak refluks żołądka, choroba wrzodowa czy zapalenie żołądka.
Co powinno skłonić do wizyty u lekarza, czyli objawy nadkwasoty żołądka
Objawów, które świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu żołądka jest wiele. Jednak pacjenci cierpiący na nadkwasotę najczęściej skarżą się na zgagę, czyli pieczenie w okolicy mostka. Uczucie to może rozchodzić się w kierunku krtani i gardła. Poza tym wiele osób odczuwa nudności, które w zaawansowanym stopniu choroby mogą przejść w wymioty. Ponadto wszyscy pacjenci cierpią z powodu bólu brzucha.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie wyżej wymienione objawy, które się powtarzają powinieneś skonsultować się z lekarzem, ponieważ jest to znak, że w twoim organizmie dzieje się coś niedobrego.
Jak bada się żołądek?
Diagnostyka nadkwasoty żołądka nie jest prostą sprawą. Przede wszystkim opiera się na szczegółowym wywiadzie z pacjentem oraz przeprowadzeniu badań, które wyeliminują inne choroby dające podobne objawy, co nadkwaśność żołądka.
W chwili obecnej najpopularniejszym badaniem diagnozujący stan żołądka oraz układu pokarmowego jest gastroskopia. Wykonuje się ją przy użyciu aparatu zwanego gastroskopem. Do organizmu pacjenta wprowadza się mikrokamerę, która przesyła obraz na monitor komputera. Mikrokamera znajduję się na końcu długiej miękkiej rurki. W trakcie gastroskopii można dokładnie obejrzeć żołądek, ocenić stan jego ścian, błony śluzowej. Sprawdzić czy nie ma owrzodzeń, nadżerek, polipów, guzów. Gastroskopia pozwala również na przyjrzenie się pracy żołądka oraz pobranie wycinków do badań histopatologicznych. Jest to badanie inwazyjne, które wymaga znieczulenia tylnej ściany gardła oraz zachowania diety na kilka godzin przed przeprowadzeniem gastroskopii.
Jakie są jeszcze metody diagnozowania nadkwasoty?
Lekarz diagnozując nadkwasotę żołądka, może zlecić wykonanie zdjęcia RTG ze specjalnym kontrastem w celu wykluczenia innych chorób układu pokarmowego. Badanie to jest jednak coraz mniej popularne i wypierane przez gastroskopię.
Bardzo często zalecanym badaniem jest morfologia, która pozwala ocenić ogólny stan pacjenta. Pobranie krwi do badania pozwala również na ocenę wielu wskaźników oceniających pracę wątroby czy trzustki.
W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badania na krew utajoną w kale. Jest to badanie uciążliwe dla pacjenta, ponieważ wymaga stosowania kilkudniowej diety.
Masz nadkwasotę żołądka – co robić?
Jeżeli rozpoznano u Ciebie nadkwasotę żołądka musisz zmienić styl życia. Prawidłowo skomponowana dieta, spokojne spożywanie posiłków o stałych porach, ruch fizyczny i leki powinny pomóc zapanować nad chorobą. Warto włączyć w procesie leczenia zjonizowaną wodę. Zawarte w niej jony korzystnie wpłyną na stan żołądka i całego organizmu. Przez wielu specjalistów zjonizowana woda nazywana jest wodą żywą, ponieważ pozwala na utrzymanie prawidłowego pH organizmu, odkwaszenie go i odpowiednie natlenienie wszystkich organów. Każdego dnia trzeba wypić przynajmniej 2 litry płynów, warto zadbać o to, żeby były odpowiednie dla naszego organizmu. Dowiedz się jakie jeszcze korzyści wynikają z picia wody alkalicznej. Zapraszamy na naszego sklepu internetowego.
.