Definicja i proces powstawania
Nowotwory to nieprawidłowe tkanki, powstające z „chorej” komórki w organiźmie. Dzielą się one w niekontrolowany sposób i nie różnicują się jak pozostałe, typowe komórki. W wyniku mutacji różnorodnych genów, organizm zostaje pozbawiony kontroli nad procesem rozmnażania się komórek. Nowo powstałe geny, kodujące białka, nazywajmy protoonkogenami i antyonkogenami. Nie reagują one prawidłowo na sygnały wysyłane z organizmu człowieka. Stąd, proces powstawania nowotworu złośliwego przebiega bezobjawowo. Komórki, które niekontrolowanie się dzielą, odrywają się od podłoża, w którym powstały. Tak powstają przerzuty. Podczas tego procesu ma miejsce kilka mutacji genów.
Nowotwory – przyczyny powstawania
Część nowotworów i związanych z nimi mutacje są dziedziczone genetycznie. Jest to około 5-10% wszystkich chorób. Większość z nich spowodowana jest czynnikami zewnętrznymi takimi jak: promieniowanie, zakażenia wirusami, czy substancje chemiczne, które teraz powszechnie dostępne są nawet w pokarmach. Warto również dodać, że nieprawidłowe tkanki rozwijają się tylko w tkankach, które posiadają zdolność do rozmnażania się. Wbrew powszechnej opinii, choroby te nie są problemem współczesnej cywilizacji, ponieważ już w zmumifikowanych ciałach odkrywano ślady zmian nowotworowych. Nawet Hipokrates opisywał przypadki takich chorób i metody radzenia sobie z nimi.
Etapy powstawania nowotworu – karcynogeneza
Źródła nie zawsze podają wszystkie etapy powstawania tej choroby. Czasem są to trzy, czasem cztery i więcej etapów. Pierwszym z nich jest inicjacja, kiedy to dochodzi do pojedynczej mutacji DNA. Następnie dochodzi do promocji, czyli do zwiększenia się tempa zmian, zachodzących w komórce. Później dochodzi do inwersji. Powstają wtedy kolejne mutacje genów. Progresja jest ostatnim etapem, nieodwracalnym, kiedy dochodzi do powstania nowotworu.
Podział nowotworów
Ogólny podział wyróżnia nowotwory łagodne i złośliwe. O tych pierwszych mówi się, że są bardziej podobne do tkanki prawidłowej, czyli tej z której powstały. Nie niszczą one innych tkanek. Można wyróżnić wśród nich jeszcze takie nazywane miejscowo złośliwymi, które nie powodują takich zniszczeń, jak złośliwe, ale po ich usunięciu może dochodzić do nawrotów choroby. Rozróżnia się także nowotwory nabłonkowe i nienabłonkowe – w zależności od tego, w jakiej tkance nowotwór powstaje.
Zachorowalność w Polsce i UE
W roku 2013 oszacowano, że zachorowalność na nowotwory złośliwe w naszym kraju od 2010 roku wzrosła ponad dwukrotnie. W 2010 roku było to 140,5 tysiąca przypadków. Wciąż jednak jest to niższa liczba osób na tle krajów Unii Europejskiej, gdzie chorych osób było więcej aż o 30%. Dobrym rozwiązaniem na zapobieganie tworzenia się komórek nowotworowych jest picie codziennie alkalicznej wody jonizowanej, która hamuje rozwój zmutowanych komórek.
.