Rak jajnika jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Jest to guz, który przez długi czas nie daje żadnych oznak obecności, a często uaktywnia się już w późnym stadium. Często atakuje kobiety po 40. roku życia, choć w obecnych czasach zaczyna pojawiać się nawet u dwudziesto- i trzydziestolatek.
Nie lekceważ żadnego z tych objawów!
Symptomy pojawienia się guza jajnika bardzo często są ignorowane przez kobiety, ponieważ przypominają zwykłe objawy niestrawności. Są to mianowicie: wzdęcia, zaparcia, bóle podbrzusza oraz uczucie pełności w brzuchu. Niekiedy pojawiają się z nimi równocześnie: osłabienie, zmęczenie, brak apetytu i ogólne złe samopoczucie.
Jeśli guz jest w zaawansowanym stadium, mogą pojawić się takie objawy jak: ból przy oddawaniu moczu oraz ból podbrzusza, parcie na pęcherz, ucisk w podbrzuszu, krwawienie z pochwy.
U młodych kobiet, oprócz wskazanych powyżej symptomów, mogą pojawić się jeszcze inne: przedwczesne dojrzewanie, nieprawidłowe owłosienie i nieregularne miesiączkowanie Każdy z nich może być objawem niepokojących zmian i wymaga badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, aby sprawdzić, czy zmiany w jajnikach są obecne.
Różne rodzaje badań
Oprócz powyższego, warto znać inne metody badań wykrywające raka jajnika. Są to:
-
badanie ginekologiczne przez pochwę oraz odbyt;
-
badanie laparoskopem;
-
badanie krwi;
-
punkcja jamy otrzewnowej;
-
rezonans magnetyczny;
-
ultrasonografia brzuszna i pachwowa;
-
tomografia komputerowa.
Wymienione badania są stosowane w zależności od stopnia zaawansowania występujących objawów.
Zadbaj o siebie!
Każda młoda kobieta powinna zadbać o swoje zdrowie, aby wyeliminować potencjalne zagrożenie. Na rozwój raka jajnika ma wpływ wiele rzeczy. Stres i nieprawidłowa dieta to rzeczy, które zależą od nas samych. Warto więc zadbać o ruch, spokój i zdrowe odżywianie. Zmiany można wprowadzać stopniowo, aby się z nimi oswoić. Na początek można skorzystać z jonizatorów wody, które zmieniają zwykłą, często bezwartościową wodę w zalkalizowaną. Dostarcza ona wielu mikroelementów, ma taką samą strukturę jak płyny wewnątrz organizmu człowieka, posiada niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tlen i działa od razu po wypiciu.