Nadciśnienie tętnicze jest bardzo poważną chorobą. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje ponieważ w początkowym okresie schorzenie to nie daje o sobie znać. A przecież nie leczone nadciśnienie może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Warto więc wykonywać profilaktyczne pomiary ciśnienia krwi, gdyż w ten sposób można we wczesnym etapie wykryć chorobę.
Tak właściwie co wywołuje nadciśnienie tętnicze?
Wszystkie przyczyn nadciśnienia można podzielić na dwie grupy to jest genetyczne i środowiskowe. Pierwsze z nich dostajemy w pakiecie po naszych przodkach i nie mamy na nie wypływu. Można bowiem zaobserwować, że są osoby, które na sytuacje stresującą lub duży wysiłek fizyczny reagują dużo większym wzrostem ciśnienia. Można więc powiedzieć że są one genetycznie naznaczone i dużo łatwiej u nich rozwinie się nadciśnienie tętnicze. Jednak genetyczna skłonność do choroby nie oznacza automatycznie, że będziemy chorować na nadciśnienie, bowiem druga grupa przyczyn nadciśnienia tętniczego mówi o tym jak sami traktujemy swój organizm.
Jakie są przyczyny wysokiego ciśnienia na które mamy wpływ?
Przyczyny nadciśnienia które kwalifikujemy jako środowiskowe tak naprawdę dotyczą stylu życia. Przede wszystkim chodzi tutaj o właściwą dietę, aktywność fizyczną, oraz dbanie o właściwą „higienę” psychiczną. Podstawowymi błędami żywieniowymi prowadzącymi do rozwoju nadciśnienia są zbyt tłuste i słone posiłki. Ostatnie badania wykazują, że sól podnosi ciśnienie, niestety ostatnimi czasy coraz większe jej ilości dodawane są do wielu produktów spożywczych. Również zbyt duża ilość konsumowanych kalorii w prostej drodze prowadzi do nadwagi i wysokiego ciśnienia. Kolejną przyczyna wysokiego ciśnienia tętniczego jest palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. To wszystko w połączeniu z brakiem ruchu, siedzącą pracą, korzystaniem z samochodu nawet jeżeli trzeba przejść tylko kilka metrów bardzo szybko skończy się kłopotami z ciśnieniem.
Jakie są jeszcze przyczyny nadciśnienia tętniczego?
Przede wszystkim brak higieny psychicznej. Trzeba pamiętać, że wielu wypadkach narażeni jesteśmy na stres. Z całą pewnością jest on potrzebny ponieważ motywuje organizm do walki, jednak jego nadmiar nie jest wskazany i może stać się przyczyną rozwoju wielu chorób nie tylko nadciśnienia. Należy więc unikać nadmiaru stresu, ćwiczyć techniki relaksacyjne, dbać o odpowiednią ilość snu. Tak, aby organizm po okresie stresu mógł się zregenerować i odpocząć.
Wszystkie wymienione wyżej czynniki to przyczyny nadciśnienia pierwotnego, czyli takiego, które wywołane jest przez wiele nakładających się na siebie czynników. Lekarze wskazują na jeszcze jeden rodzaj nadciśnienia – nadciśnienie wtórne.
Jakie są przyczyny nadciśnienia wtórnego?
Przyczyną nadciśnienia wtórnego jest inna chorobą, zwłaszcza choroby nerek, zespół Conna, zespół Cushinga, guz chromochłonny, czy też obstrukcyjny bezdech senny przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia.
Należy też zwrócić uwagę, że coraz częściej na nadciśnienie chorują dzieci i młodzież, dlatego warto wykonywać u nich pomiary ciśnienia krwi.
Nadciśnienie a woda alkaliczna.
Sprawdź jak bardzo w walce z za wysokim ciśnieniem może ci pomóc picie wody alkalicznej.