Oto wzór kwasu moczowego. Jego zbyt wysoki poziom jest główną przyczyną zachorowań na dnę moczanową. Kwaśne pH organizmu, z którym ostatnio tak często się spotykamy, uniemożliwia mu prawidłowe rozkładanie kwasu moczowego i jego soli. W konsekwencji nadmiar kwasu krystalizuje się, a kryształki te odkładają się w okolicach stawów, prowadząc do stanów zapalnych.
Obraz dny moczanowej przedstawia typowy objaw jej ataku. Mamy tu do czynienia ze stanem zapalnym stawu, który prowadzi do zaczerwienienia skóry w obrębie miejsca ze zmianą chorobową. Towarzyszy temu zazwyczaj również opuchlizna, tkliwość oraz miejscowe gorączka. Ataki dny są często bardzo nieprzyjemne i bolesne.
Grafika Jamesa Gillraya to karykatury ataku tej nieprzyjemnej choroby. Widzimy, że przedstawiono tu charakterystyczny obrzęk oraz zaczerwienienie. Małe złośliwe stworzenie wgryzające się w staw doskonale ukazuje jak duży i uciążliwy ból towarzyszy nagłym atakom dny. Pamiętajmy zatem o tym, aby prowadzić taki tryb życia, który uchroni nas przed tą chorobą.
Jednym ze sposobów diagnozowania dny moczanowej jest badanie mazi stawowej na obecność kryształków. Ostre, wydłużone kształtu na zdjęciu to właśnie kryształki kwasu moczowego widoczne pod mikroskopem przy pomocy światła spolaryzowanego. Badanie mazi stawowej to jedna z najskuteczniejszych metod diagnozy w wypadku tej choroby.
Zdjęcia rentgenowskie nie zawsze są najlepszym sposobem diagnozy dny, jednak czasem wyraźnie widać na nich zmiany chorobowe. Tu widzimy wyraźnie zmianę w obrąbie częstego miejsca występowania objawów, czyli w stawie dużego palca u stopy. Da się zauważyć również obrzęk tkanki miękkiej zlokalizowanej wokół zaatakowanego stawu.
Dna moczanowa znana jest już od starożytności, jednak dopiero w 1679 roku opisany został wygląd kryształków kwasu moczowego. Oczywiście jest to związane z postępem nauki, gdyż kryształki te można było zobaczyć jedynie pod mikroskopem. Opisu dokonał holenderski naukowiec Antoni van Leeuwenhoek widoczny na zdjęciu. Kolejne 200 lat później odkryto, że nadmiar kwasu moczowego może wywołać dnę.
Pozbądź się skutków dny moczanowej – pij w domu wodę alkaliczną – tutaj kupisz swój jonizator wody.
Jeśli wiesz, że twój styl życia lub uwarunkowania genetyczne narażają cię na wystąpienie dny moczanowej, badaj regularnie poziom kwasu moczowego we krwi. Długotrwałe podwyższenie tego kwasu, czyli hiperurykemia, może prowadzić do nieprzyjemnych powikłań, jak na przykład guzki dnawe widoczne na zdjęciu. Guzki te, to odkładające się twarde kryształy kwasu moczowego, a ich duża ilość może prowadzić do artretyzmu.
Wypróbuj naturalne metody walki z chorobą – na dnę moczanową woda alkaliczna z jonizatora.