Nadciśnienie to bardzo poważna choroba, której w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Nieleczone nadciśnienie prowadzi w prostej drodze do bardzo poważnych powikłań na czele z zawałem serca i udarem mózgu. Z tych powodów leczenie nadciśnienia jest procesem długotrwałym i kompleksowym. Nie można ograniczyć się tylko do przepisanych przez lekarza leków, ale trzeba zmienić dotychczasowy styl życia. Zmiana ta musi być gruntowna i dotyczyć wielu aspektów. Jak więc leczyć nadciśnienie tętnicze pierwotne, a jak wtórne?
Przede wszystkim trzeba poznać przyczyny wystąpienia nadciśnienia pierwotnego, jest ono bowiem wynikiem oddziaływania zespołu czynników takich jak obciążenia genetyczne, stres, tłusta i zbyt obfita dieta, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. Wyraźnie widać więc, że szereg czynników wynikających z niewłaściwego stylu życia przyczynia się do jego rozwoju. Tak więc leczenie nadciśnienia pierwotnego to kompleksowa zmiana. W diecie najważniejsze jest ograniczenie spożycia soli i innych produktów podwyższających ciśnienie krwi. Trzeba wyeliminować fast foody, słodycze, produkty zawierające duże ilości cholesterolu, a jeść bogate w potas, magnez i wapń, bowiem one regulują gospodarkę wodną organizmu i regulują ciśnienie. Z tych powodów dieta powinna być bogata w pełnoziarniste produkty zbożowe, warzywa i owoce, chude mięso i ryby oraz nabiał o obniżonej zawartości tłuszczu.
Nadciśnienie leczenie niefarmakologiczne jak jeszcze?
Innym sposobem niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia są ziołowe preparaty. Do ziół obniżających ciśnienie należy ziele ruty, ziele gryki, ziele fiołka trójbarwnego, kwiat bzu czarnego, kwiatostan głogu, liście poziomki, ziele skrzypu, kłącze perzu, liść melisy, korzeń mniszka, ziele serdecznika, owoc jarzębiny. Leki na nadciśnienie bez recepty w swoim składzie zwierają wymienione wyżej zioła. W aptekach dostępne są gotowe mieszanki na nadciśnienie, z których przyrządza się napar. Należy go pić przynajmniej dwa razy dziennie. Efekty stosowania ziół można ocenić dopiero po dwóch tygodniach.
Leczenie nadciśnienia jak jeszcze sobie pomóc.
Wiadomo, że sytuacje stresowe mobilizują organizm do walki. Jedną z form tej mobilizacji jest podniesienie ciśnienie krwi. W życiu stres jest potrzebny i nie da się unikać sytuacji stresowych, dlatego należy nauczyć się rozładowywać stres. Dzięki czemu ujemne skutki oddziaływania stresu na nasz organizm będą dużo mniejsze. Dobrym sposobem jest aktywność fizyczna. Przed przystąpieniem do intensywnego treningu w wypadku zbyt wysokiego ciśnienia dobrze jest skonsultować się z lekarzem. W wypadku obaw i słabe kondycji najlepiej zacząć od spacerów, stopniowo zwiększając ich zasięg i tempo. Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy stresu jest tyle, że trzeba skorzystać z pomocy psychologa czy terapeuty. Warto to zrobić bowiem psychiczny stan jest bardzo ważny w leczeniu nadciśnienia.
Nadciśnienie pierwotne leczenie – sen to zdrowie.
Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze muszą pamiętać o odpowiedniej ilości snu. Ponieważ podczas nocnego wypoczynku organizm się regeneruje i obniża się ciśnienie krwi. Warto też pomyśleć o wyjeździe na okres co najmniej dwóch tygodni, gdyż tylko taki czas potrzebny jest, aby organizm mógł się zregenerować. Dobrym miejscem na wypoczynek są miejscowości nadmorskie. Góry lepiej omijać ponieważ jest tam niej tlenu w powietrzu i gorzej się oddycha.
Nadciśnienie wtórne leczenie.
Nadciśnienie wtórne pojawia się jako konsekwencja innej choroby. Do chorób, które najczęściej skutkują pojawieniem się nadciśnienia tętniczego należą przewlekłe choroby nerek, nadciśnienie naczyniowo nerkowe, zespół Conna, zespół Cushinga, guz chromochłonny, obturacyjny bezdech senny, koarktacja aorty. Leczenie nadciśnienia wtórnego jest trudne ponieważ musi połączone ściśle z leczeniem pierwotnego schorzenia.
Nadciśnienie leczenie farmakologiczne.
Zdarzają się sytuacje takie w których pomimo wysiłku chorego włożonej w zmianę stylu życia nie udaje się obniżyć ciśnienia krwi bez użycia leków. Może się też tak zdarzyć że choroba została wykryta w tak zaawansowanym stadium, że niezbędne jest natychmiastowe wprowadzenie leków na nadciśnienie. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza w stałych porach. Trzeba mieć świadomość, że leki te stosuje się do końca życia, nawet jeżeli ciśnienie wróci do normy. Leki na nadciśnienie chronią wtedy przed skokami ciśnienia i zapobiegają groźnym powikłaniom. Leczenie farmakologiczne nadciśnienia polega na stosowaniu jednego lub dwóch leków. Bardzo często pacjent jest też wyposażony w awaryjny lek na wypadek nagłego skoku ciśnienia.
Możesz wspomóc leczenie nadciśnienia pijąc alkaliczną wodę. Zobacz jak wiele możesz zyskać!