Na ten typ nowotworu bardziej podatni są mężczyźni niż kobiety. Choroba ta pojawia się raczej u starszych osób. U młodych występuje bardzo rzadko. Co roku, wykrywa się go u około miliona osób. Jego wczesne wykrycie daje szansę na całkowite wyleczenie. Poznaj przyczyny tego groźnego zaburzenia, jego objawy oraz poznaj sposoby leczenia.
Dwie odmiany
Nowotwór ten dzieli się na dwa rodzaje:
-
pierwotny – powstający w komórkach wątroby lub drogach żółciowych;
-
wtórny – pojawiający się na skutek przerzutów z pozostałych narządów.
Częściej, bo aż w 95% przypadkach, występuje jego drugi rodzaj. Najczęściej do przerzutów na wątrobę dochodzi, gdy nowotwór atakuje jelito grube, trzustkę lub sutki. Pierwszy z nich występuje znacznie rzadziej, bo tylko w 5%.
Poznaj przyczyny
Najczęściej do powstawania nowotworów wątroby dochodzi u osób cierpiących na marskość tego narządu. Drugim czynnikiem jest wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Oprócz tego, czynnikami onkogennymi są:
-
wrodzone hepatopatie;
-
stłuczenie wątroby – powstaje w wyniku nadmiaru spożywanego alkoholu, osób z nadwagą oraz tych, przyjmujących niektóre leki hormonalne;
-
spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów;
-
zbyt duża ilość żelaza w organizmie;
-
środki antykoncepcyjne;
-
aflatoksyna – jest to substancja, która jest tworzona przez różnego rodzaju grzyby. Najczęściej pojawia się w spleśniałej żywności;
-
estrogeny – są szkodliwe w przypadku długotrwałego przyjmowania anabolicznych hormonów wzrostu przez kobiety;
-
sinice – organizmy te są bardzo niebezpieczne dla człowieka. Pojawiają się w wodzie lub zanieczyszczonym jedzeniu i mogą zostać połknięte. Przedostają się do wątroby za pośrednictwem kanałów żółciowych. Ich toksyny tzw. mikrocystyny osiadają na organie i stopniowo go uszkadzają.
Jakie są objawy nowotworów wątroby
W przypadku początków rozwoju nowotworu, nie da się wyodrębnić osobnych symptomów. Są one, bowiem, podobne do tych, które pojawiają się u osób chorych na marskość wątroby.
Jeśli choroba jest już zaawansowana, wtedy możemy zaobserwować:
-
podwyższoną temperaturę ciała;
-
zmniejszenie apetytu;
-
uczucie sytości, pełności oraz nudności i zaparcia;
-
obrzęk w okolicach wątroby, który jest skutkiem wodobrzusza;
-
zmiany zabarwienia gałek ocznych, błon śluzowych oraz skóry na żółty.
Jak leczyć ten typ nowotworu
Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz od rodzaju guza. Jeśli występuje on tylko w obszarze tego narządu, można go wyciąć. Gdy jego rozmiary są duże, o życiu pacjenta może zadecydować przeszczep wątroby. Na wycięcie można zdecydować się także w przypadku występowania przerzutów w obrębie jednego miejsca. Gdy są rozległe – możliwe jest jedynie leczenie paliatywne.
Można zastosować chemioterapię lub metody wstrzykiwania do guza alkoholu. Stosowane są też sposoby niszczenia ogniska choroby bardzo niskimi (kriochirurgia) lub wysokimi (termoablacja) temperaturami jako uzupełnienie leczenia. Podczas tych wszystkich metod można zastosować także zjonizowaną wodę, która ma właściwości niszczące środowisko, w którym nowotwory powstają.