Cholesterol HDL to dobra frakcja cholesterolu. Jest to cholesterol o wysokiej gęstości, który opowiada za usuwanie nadmiaru cholesterolu z komórek ciała i transportowanie ich do wątroby. Wątroba jest wstanie usunąć go z naszego organizmu. Cholesterol HDL powoduje więc korzystne zmiany w naczyniach krwionośny odtykając je i sprawiając że wszystkie układy są odpowiednio ukrwione. Jest więc naszym sprzymierzeńcem w walce z miażdżycą i chorobami układu krążenia.
Co zrobić kiedy mamy za niski cholesterol HDL?
Za niski cholesterol HDL będzie niekorzystnie wpływał na stan zdrowia, bez niego choroby układu krążenia wynikające z za dużego poziomu drugiej frakcji cholesterolu LDL będą rozwijały się bez przeszkód. Grożąc tym samym, że układy nie będą właściwie ukrwione rozwinie się miażdżyca, może dojść do zawału serca czy udaru mózgu. Z tych powodów trzeba zadbać o właściwy poziom cholesterolu HDL. Co więc zrobić kiedy cholesterol HDL jest za niski? Najlepszym sposobem na podniesienie cholesterolu HDL jest zmiana stylu życia. Dotyczyć musi ona zmian zasad odżywiania oraz podjęcie aktywności fizycznej. Koniecznym jest też rzucenie palenia oraz ograniczenie spożycia alkoholu. Dieta która będzie wspierała cholesterol HDL powinna być zbilansowana i dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników i witamin. Koniecznym jest ograniczenie tłuszczów zwłaszcza tych pochodzenia zwierzęcego. Tłuste mięso zwłaszcza baraninę jagnięcinę czy wieprzowinę trzeba zastąpić drobiem i rybami. Zwłaszcza ryby i owoce morza są cennym składnikiem diety zawierają bowiem kwasy omega niezwykle cenne dla naszego organizmu. Dieta, którą powinny stosować osoby za niskim cholesterole HDL musi dostarczyć odpowiednią porcję owoców i warzyw, dzięki temu organizm otrzyma wszystkie potrzebne witaminy i mikroelementy oraz właściwą dawkę błonnika. Błonnik wpływa bardzo pozytywnie na cały organizm nie tylko reguluje pracę jelit, przyśpiesza trawienie ale też jest sprzymierzeńcem w walce o właściwy poziom cholesterolu HDL. Jeżeli chodzi o nabiał dobrze jest wybierać ten który zawiera najmniej tłuszczów, a ser żółty w znacznym stopniu ograniczyć. Dobrze jest stosować tłuszcze roślinne takie jak oleje czy margaryny w ograniczonych ilościach. Trzeba wykluczyć cukry zwłaszcza słodycze, fast foody czy jedzenie typu zupka chińska. Naszym sprzymierzeńcem w walce za niskimi cholesterolem HDL jest też odpowiednie przyrządzanie potraw. Smażenie trzeba wykluczyć z diety na rzecz pieczenia w folii, gotowania na parze czy też duszenia.
Cholesterol HDL zbyt niski jak jeszcze sobie pomóc?
Najlepiej wzorem starożytnych Greków zacząć dbać o sprawność fizyczną. Dobrze jest aby ćwiczyć przynajmniej pół godziny każdego dnia. Ruch fizyczny pomoże nie tylko przywrócić poziom cholesterolu HDL do normy, ale też dobrze wpływa na pracę układu oddechowego, krwionośnego, poprawia ukrwienie całego organizmu, pomaga zredukować zbędne kilogramy, oraz rozładować stres i napięcie jakiego doświadczamy w codziennym życiu.
Cholesterol HDL a picie alkalicznej wody.
Kolejną rzeczą jaką możemy dla siebie zrobić to przyjmować odpowiednie płyny. Oczywistym jest że należy odrzucić gazowane i niegazowane słodkie napoje, ograniczyć kawę i czarną herbatę. A zatem co pić przy za niskim poziomie cholesterolu HDL? Najlepiej alkaliczną wodę, której właściwości skutecznie pomogą walczyć z zaburzeniami w poziomie cholesterolu HDL