Jakie leki pomogą na dnę moczanową?
W przypadku wystąpienia ostrego ataku dny moczanowej najczęściej rozpoczyna się leczenie farmakologiczne, które w pierwszej kolejności ma złagodzić objawy stanu zapalnego. Kolejne leki na dnę moczanową, które mają zapobiec nawracającym się atakom, służą głównie do obniżenia poziomu kwasu moczowego w surowicy.
Leczenie farmakologiczne opiera się najczęściej na zastosowaniu: niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), kolchicyny lub sterydów. Natomiast w celu zapobiegnięcia chorobie najczęściej podaje się: allopurinol, febuksostat i probenecyd. Dobór sposobu leczenia i środków famakologicznych uzależniony jest przede wszystkim od tego, w jakim stadium choroby jest pacjent.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne
NLPZ to najczęstszy wybór przy leczeniu dny moczanowej. Powszechnie uważa się, że żaden lek z tej grupy nie jest lepszy od innych, jednak mogą różnić się one skutkami ubocznymi. Po zastosowaniu NLPZ poprawę można zauważyć już po 4 godzinach, a leczenie trwa zazwyczaj od 1-2 tygodni.
NLPZ nie poleca się stosować u osób cierpiących na takie problemy zdrowotne jak: krwawienie z przewodu pokarmowego, niewydolność nerek lub serca. Ponadto u osób, które narażone są na wystąpienie żołądkowych skutków uboczny, zaleca się podanie inhibitora pompy protonowej.
Kolchicyna
Jeśli pacjent nie toleruje NLPZ, stosuje się wtedy często kolchicynę. Niestety problemem mogą tu być skutki uboczne, którymi są głównie zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Można jednak zmniejszyć ryzyko ich wystąpienie poprzez zmniejszenie dawki leku tak, aby była mniej szkodliwa, ale wciąż skuteczna. Kolchicyna może negatywnie oddziaływać w przypadku jednoczesnego stosowania takich leków jak atorwastatyna czy erytromycyna.
Nie może być stosowana również w przypadku współistniejącego jednocześnie zakażenia, oraz w przypadku ciąży. Zaletą kolchicyny z kolei jest jej szybkie działanie, szczególnie w sytuacjach napadu bólu.
Sterydy
Kolejną alternatywą farmakologiczną są sterydy. Glukokortykoid uważany jest za również skuteczny co NLPZ i można go stosować u pacjentów, u których podawanie NLPZ jest przeciwwskazane. Ważne jest jednak, aby wykluczyć infekcyjne zapalenie stawu, ponieważ podawanie sterydów w tym schorzeniu znacznie pogarsza stan zmienionego chorobowo miejsca.
W terapii dny moczanowej należ pamiętać o bardzo ważnej rzeczy. Otóż w sytuacji występowania ostrego napadu dny moczanowej, nie wolno rozpoczynać terapii zmniejszającej poziom kwasu moczowego we krwi, gdyż może to wywołać odwrotny skutek. Wahania stężęnia kwasu moczowego powodują pobudzenie złogów kryształków sodu moczowego. Podczas kolejnego napadu z kolei zalecane jest kontynuowanie leczenia ustaloną dawką leku.
Pamiętaj, że najskuteczniejszą metodą leczenie dny moczanowej jest uzupełnienie jej o praktykowanie niefarmakologicznych metod leczenia, czyli w skrócie zadbanie o zdrowy tryb życia. Odpowiednia dieta, zachowanie prawidłowej wagi oraz regularne spożywanie wody alkalicznej skutecznie obniżą poziom kwasu moczowego w twoim organizmie, a co za tym idzie, zapobiegną kolejnym atakom choroby.
Do najważniejszych zaleceń w dbaniu o odpowiedni styl życia przy leczeniu dny moczanowej należą:
- utrzymywanie optymalnej masy ciała
- dieta – unikanie pokarmów zwiększających poziom stężenia kwasu moczowego (podroby, owoce morza, słodkie napoje) ; wskazane jest spożywanie warzyw, orzechów, chudego nabiału, a także uzupełnianie witaminy C
- ograniczenie lub wyeliminowanie spożywania alkoholu
- zaprzestanie palenia papierosów
- dbałość o odpowiednia dawkę ruchu fizycznego, kondycję
- kontrola ciśnienia tętniczego i poziomu glukozy we krwi, oraz lipidów
- odpowiednie nawadnianie organizmu, w przypadku występowania kamicy nerkowej zaleca się picie 2 l wody dziennie.
Przy zmaganiu się z takimi chorobami jak dna moczanowa, w leczeniu i zmianie stylu życia bardzo ważne jest nie tylko to, co się je, ale również co się pije. Woda bowiem może niesamowicie wspomagać leczenie i zapobiegać rozwojowi i pojawieniu się chorób wynikających z zakwaszenia organizmu. Jest to woda alkaliczna. Dlaczego właśnie taki rodzaj wody? Otóż dzięki swojemu zasadowemu odczynowi pH, wprowadza równowagę kwasowo – zasadową do organizmu dzięki czemu wypłukuje kryształki kwasu i sole moczanowe. Eliminuje w ten sposób nie tylko objawy choroby, ale również przyczynę – zakwaszenie. Można ją uzyskać w bardzo prosty sposób – stosując jonizator wody, który przez proces elektrolizy, ze zwykłej wody z kranu wytwarza wodę alkaliczną. Jej właściwości od dawna są znane w kulturze i medycynie wschodniej, a na przestrzeni minionych kilkudziesięciu lat odkrywane i badane w Europie.
Pozbywaj się kwasu moczowego pijąc wodę alkaliczną
Znajdź poniżej jonizator wody alkalicznej dla siebie
-
Jonizator wody aQuator Vivo Classic – 3 litrowy2049.00 zł
-
Jonizator wody aQuator Vivo Silver – 3 litrowy2149.00 zł
-
Jonizator wody aQuator mini classic – 1,5 litrowy1049.00 zł
-
Jonizator wody aQuator mini silver – 1,5 litrowy1149.00 zł
-
Jonizator wody aQuator Classic – 3 litrowy1619.00 zł
-
Jonizator wody aQuator Silver – 3 litrowy1749.00 zł