Pojmowanie żywności kwaso- i zasadotwórczej często utożsamiane jest ze smakiem tych produktów. Dobrym przykładem są cytryny. Chociaż kwasy organiczne w niej zawarte dają smak i odczyn kwasowy, cytryna jednak jest produktem zasadotwórczym. Czy dany produkt tworzy związki o charakterze kwasowym czy zasadowym ustalić można dopiero, badając zawartość popiołu spalonego produktu. Właśnie składniki pokarmowe są wchłaniane przy udziale tlenu, a proces ten potocznie nazywa się „spalaniem żywności”. W zależności od tego, jakie składniki chemiczne pozostaną po tym procesie mówi się o ich odczynie pH dla naszego organizmu, czyli o kwasowości i zasadowości.
I tak wymienimy teraz pierwiastki i przydzielimy im właściwy odczyn. Pierwiastki tworzące związki alkaliczne to: wapń, potas, sód, magnez, żelazo. Pierwiastki tworzące związki kwaśne to: fosfor, siarka, chlor, jod.
Popiół cytryny zawiera minerały zasadowe, takie jak: sód, potas, wapń. Żywność oparta na związkach białka (mięso, ryby, jaja, twarogi, sery, słodkie mleko), zawiera fosfor, siarkę i azot. Produkty te składają się głównie z minerałów o charakterze kwasotwórczym.
Klasyfikując dany produkt czy jest zasadowy czy kwasowy zwykło się twierdzić, że nasze komórki wchłaniają (utleniają) wszystkie składniki odżywcze, natomiast ich kwasowość czy zasadowość zależy jedynie od minerałów tam zawartych. Jednak tak nie jest, gdyż prawie 97% tych składników odżywczych nie jest w pełni przetwarzane (spalane) przez komórki. Dlatego, oprócz zanieczyszczeń kwaśnych pochodzenia nieorganicznego, tworzą się zanieczyszczenia pochodzenia organicznego. Należą do nich między innymi kwas moczowy i kwas mlekowy.
Z całą pewnością można stwierdzić, że warzywa, a także owoce i świeże soki są produktami zasadotwórczymi, natomiast mięsa i produkty mięsne, produkty rybne, zboża, itp. są produktami kwasotwórczymi.